piątek, 10 kwietnia 2015

Fasolka po bretońsku w stylu wegańskim.

Hej kochani :)

Weekend przed nami, więc propozycja nasza trochę bardziej pracochłonna, ale bez przesady :) Przecież nie będziemy się przepracowywać kiedy piękne słońce na niebie :) Zapewne większość z Was niejednokrotnie jadła lub jada klasyczną fasolkę po bretońsku. Zawsze była super, jak pamiętamy z młodych lat. Szczególnie babcie były mistrzami w przygotowaniu tego dania. Dzisiaj postanowiliśmy pokazać Wam naszą wersję bezmięsną. Niektórzy pomyślą, to nie fasolka po bretońsku ! I będą mieli rację :) bo to jest danie w stylu fasoli hehehehe, ale dosyć dywagacji, która lepsza itp.

Zobaczcie jak wygląda nasza i wypróbujcie ją, a na pewno Wam posmakuje.

Fasolka a'la bretońska po wegańsku. (4-5 osób)

Składniki:
1 puszka czerwonej fasoli
1 puszka czarnej fasoli
1/2 puszki ciecierzycy
1/2 szklanki czerwonej soczewicy
1/3 opakowania mrożonej zielonej fasolki szparagowej
3 szalotki
3 gałązki selera naciowego
1 ogórek konserwowy
5-6 patisonów z zalewy octowej
2 ząbki czosnku
2 duże łyżki koncentratu pomidorowego
oliwa z oliwek
pieprz, sos sojowy, majeranek, oregano, mielona ostra papryka, mielona słodka papryka

Zaczynamy od ugotowania w osolonej wodzie mrożonej fasolki szparagowej, ale tylko do kruchości. Kiedy gotujemy fasolkę należy pokroić w grubszą kostkę szalotki, seler naciowy, patisony i ogórka korniszona. Rozgrzewamy oliwę z oliwek na głębokiej patelni lub w rondlu i wrzucamy na nią pokrojone szalotki i selera. Kiedy zeszklą się dodajemy do nich 2 duże łyżki koncentratu pomidorowego i jeszcze chwilę razem wszystko przesmażamy. Następnie zalewamy wszystko wodą
i dodajemy czerwoną soczewicę, dużo majeranku, oregano, słodką paprykę, ostrą paprykę, pieprz i sos sojowy. Dusimy aż soczewica zmięknie, ok. 10 min. Teraz czas na strączkowce. Dodajemy zatem wcześniej opłukane z zalewy czarną fasolę, fasolę czerwoną i ciecierzycę. Chwilę dusimy i na koniec dodajemy fasolkę szparagową, ogórka korniszona, patisona i przeciśnięty w prasce czosnek. Wszystko dobrze mieszamy i dodajemy nieco wody wymieszanej z łyżeczką mąki, aby fasolka zgęstniała. Dusimy jeszcze kilka minut. Na koniec możemy jeszcze doprawić jeśli jest taka potrzeba. Danie jest gotowe.

My podaliśmy ją z chlebem i patisonami w occie.

Pozdrawiamy i życzymy smacznego

3 komentarze: