czwartek, 12 marca 2015

Pasta w karpackim stylu.

Witajcie :)

Śniadanie to podstawa, a do tego jeśli jest dobre i nie robione na szybko, bo strasznie nam się spieszy, jest jeszcze lepsze. Dzisiaj chcemy Wam polecić pastę z karpackim zacięciem. Góralska z nutą nieco bałkańską. Wszystko sprawiły oczywiście składniki. Bardzo lubimy tamtejsze produkty i szkoda, że nie są u nas dostępne na co dzień, ale można zrobić coś ciekawego z tego co jest dostępne w naszych sklepach.

Co musicie przygotować, aby pasta wyszła pyszna.

Składniki:
1/2 sera twarogowego w stylu bałkańskim
1/2 szklanki startego sera wędzonego a'la oscypek
1/2 kubeczka sera wiejskiego
2 jajka
2 średnie ziemniaki lub jeden duży
2 łyżki majonezu
1 łyżeczka młodego mielonego jęczmienia
pieprz, estragon, ostra papryka,

Ziemniaki gotujemy w mundurkach bez soli. Jajka gotujemy na twardo. Po wystygnięciu obieramy ziemniaki i jajka. Jajka kroimy w drobną kosteczkę. Wszystkie składniki wrzucamy do miski i widelcem rozdrabniamy na pastę. Nie przeciskajcie składników przez żadne praski itp. Dlatego polecamy widelce, aby składniki miały grubszą strukturę taką, naturalną wiejską. Górale nie mieli ze sobą żadnych prasek tylko często proste drewniane przyrządy, którymi posługiwali się na co dzień.
Jak rozdrobnimy składniki, dodajemy pieprz, paprykę, sporo estragonu roztartego w dłoniach i na koniec dwie łyżki majonezu. Aaaa ważne ! Jeśli będziecie mieli serek wiejski z dużą ilością śmietanki to odcedźcie go, żeby nie rozrzedził pasty. Gotowe pyszne śniadanko, a może kolacja. My jedliśmy ją z wspaniałym chlebem pokrzywowym, który mamy pod ręką w naszej lokalnej piekarence. Jeśli macie u siebie takie chleby spróbujcie, smakują wspaniale.

Życzymy miłego dnia :) Wypróbujcie koniecznie tę pastę.


2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...